Back to Cadet Corps Database 2201-2300 page

#2296 Cadet Corps

Name -        20th Independent Field Battery RCA Cadet Corps 

Location     Lethbridge, AB 

Formed      July 7, 1947      Disbanded  Active     

Commanding Officers/Chief Instructors-  

2Lt E.M. Bambrich (Aug 1947 - Sept 1951) Biography

(photo)

Capt l.L. Nonneeke, CD (Sept 1951-63) Biography

(photo)

CI H.C. Desrosiers (1963-64) Biography

(photo)

Capt N.E. Price (1964-69) Biography

(photo)

Capt L.D. Bodell (1969-74) Biography

(photo)

Capt B.D. Cook (1974-78) Biography

(photo)

Capt H.A. Rednap, MM (1978-82) Biography

 Capt Donald Wyrostock (1982-88) Biography

(photo)

Capt D. Desroches (1988-92) Biography

(photo)

Capt S. McKenna (1991-92) Biography

(photo)

Capt T. Goodrich (1992-94) Biography

(photo)

   

Capt Bob Steadman, CD (April 1996 - April 1999) Biography

(photo)

Capt Gary Huckabey, CD (2000-04) Biography

Capt Randy Ripley, CD (2004-) Biography

Lt Owen Sinclair (2012- current) Biography

(photo)

Senior Cadets

   

 

   

 

   C/Maj Craig Robertson (1968)

 

   

 

C/MWO Ross Potvin (1978-79)

(photo)

  

(photo)

 

(photo)

C/CWO Janice Redknap (1981)

(photo)

 

 

 

 

 

 

 

 

Corps Flag

(photo)

Corps Home

20 Indep Fd Armoury (Lethbridge Airport)

 

 

History -   

 2296 18th Field Regiment RCA Cadet Corps was formed 7 Jul 47. affil.: 18th Field Regt RCA, July 1, 1947. It was sponsored and affiliated with the 18th Fd Regt RCA. affil.: 33rd Field Park Sqn RCE, Jun 19, 1952. In 1952 the Corps disbanded and reformed under the sponsorship and affiliation of 33rd Fd Park Sqn RCE and was designated 2296 33rd Field Park Squadron RCE Cadet Corps. affil.: 33rd Field Sqn RCE, Jan 1 ,1955. In 1955, due to the reorganization of the militia the Corps was redesignated 33rd Field Squadron RCE Cadet Corps and was sponsored and affiliated with Squadron. In 1969 the sponsor unit was disbanded and the Royal Canadian Legion assumed sponsorship and Corps became known as 18th Field Regiment Cadet Corps. The Corps became affiliated with 18th Fd Regt RCA (M). In 1970 the Corps redesignated 20th Independent Field Battery RCA Cadet Corps and became affiliated with 20th Indep Fd Bty RCA. In the 1976 annual inspection report the Corps was placed on probation until Feb 77. (D Cdts 37 message dated 29 Jan 77) changed base support from CFB Calgary to CFB Suffield. Probation was extended until 1978 at which time it was cancelled. H.Q. 12-F-53

possible flocked shoulder flash

 

Trophies

 

1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956
1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966
1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976
1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986
1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996
1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016