Back to Cadet Corps Database 2601-2700 page

#2638 Cadet Corps

Name -         Hinton Army Cadet Corps Hinton

Location     Hinton, AB  

Formed     March 1, 1959                Disbanded       November 9, 1971 

Reformed     September 1, 1972    Disbanded       Active     

Commanding Officers/Chief Instructors- 

unknown (1959-62)

 

Lt R.B. Backman (1963-64) Biography

(photo)

unknown (1965-67)

 

Capt J.H. Clark (1968?) Biography

(photo)

Capt J.H. Clark (1969-70) Biography

(photo)

Capt E.M. Bennett (1972-73) Biography 

(photo)

unknown (1974) 

 

 Capt W.J. McLeod (1975) Biography

(photo)

unknown (1976) 

 

Capt E.M. Bennett(1977) Biography 

(photo)

Capt Cliff L. Fitzgerald (1978-86) Biography 

(photo)

Lt Cowel (1987-93)  Biography 

(photo)

Capt Lawrence Konjolka (1994) Biography 

(photo)

Capt Alain Steinemann (1994-2005) Biography 
Capt Cheryl Power  (2006-08) Biography  (photo)
Capt Alain Steinemann, CD (2008-) Biography  (photo)

Lt Bruno Pailhe-Belair (2011) Biography 

(photo)

Senior Cadets

   

 

 C/CWO Chris Kerr (2001-02)

 (photo)

  C/CWO Jeff Johnson (2003-04)

 (photo)

 C/CWO Pamela Taylor (2004)

 (photo)

C/CWO Corey Smith (2005)

 (photo)

 C/MWO Deslauniers (2006-07)

 

C/MWO Trevor Stiller (2007-) (photo)

Corps Flag

(photo)

Corps Home

(photo)

Legion Hall, Upper town (1960s)

(photo)

current

History -   

affil.: 25th Field Squadron RCE, Mar 1, 1959. affil: PPCLI (1963-64)

2638 Hinton Army Cadet Corps was formed 1 Mar 1959 and sponsored by the Optimist Club of Hinton and affiliated with 25th Fd Sqn RCE. A letter (WC 2001-12/0 (G)) dated 8 Dec 1961 changed sponsor to Branch 249, Royal Canadian Legion. Eff 9 Nov 1971 the Corps disbanded.
2638 Hinton Army Cadet Corps reactivated 1 Sep 1972. It was sponsored by Branch 249, Royal Canadian Legion, Hinton and affiliated with 8th Fd Engr Regt (M). In the 1977 annual inspection report this Corps was placed on probation until 31 Dec 1977 due to low strength. A letter 1085-15 dated 30 Jan 1978 extended probation to 31 Jun 1978. Probation was removed. In the 1980 annual inspection report the Corps was again placed on probation until the 1981 annual inspection at which time probation was removed.
Eff 13 Sep 1994 affiliation changed to Loyal Edmonton Regt, 4th Bn, PPCLI (DCdts Adm 656 refers).

 

1959 1960 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968
1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978
1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988
1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998
1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018