Back to Cadet Corps Database 2901-3000 page

#2966 Cadet Corps

Name -          71 Legion Army Cadet Corps

Location       Fort Erie, ON

Formed    June 1, 1979     Disbanded    Active    

Commanding Officers/Chief Instructors- 

  Capt William T. "Terry" Dilts, CD, UE (1979-87) Biography

 

Capt G. Hutton, CD (1983-89)

 

Lt Woods (1989)

 (photo)

Capt S. Conron (1989-95)

 

Lt S. Koole (1995-97)

 (photo)

Capt G. Ledwon, CD (1997-2003)

 

Capt. John Wayne Allan, CD (2003 - June 2006) Biography

 

Capt Sandie Vermeulen (June 2006 - May 2010) Biography

 

Captain Dana Butler (May 2010 - Jan 11, 2012) (photo)
 Lt.(N) Timothy Reilly (Jan 11, 2012 - ) (photo)

Senior Cadets

   

 

 

 

  

 

 

 

 C/CWO S. Yaki (2006-)

 

 

 

 C/WO Dusten Cameron (2012)

 (photo)

 

Corps Flag

Corps Home

 

History -   

2966 71 Legion Army Cadet Corps was formed 1 Jun 79 and was sponsored by Branch 71, Royal Canadian Legion, Fort Erie and affiliated with 56 Fd Regt RCA. In the 1982 annual inspection report the Corps was placed on probation due to a lack of qualified instructors and cadets. Letter 1085-11-4 (DCOS Ops) dates 29 Aug 83 extended probation until the 1984 annual inspection. Letter 1085-11-4 (DCOS Ops) dated 10 Oct 84 again extended probation until the 1985 annual inspection.

CF 790 96/97 says this corps is placed on probation for numbers for one year with progress reports turned in during Dec and June before further action is taken.

 

unofficial logo designed by Alan Barkhouse 1980s

 

1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988
1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998
1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018

Photos unknown years - please help identify