Back to Colonels-in-Chief page

Biography

COLONEL R.J.A. PERRON, CD

Director Cadets 2003-

   
Colonel Perron joined the Collège Militaire Royal de Saint-Jean as a ROTP cadet in 1976 and graduated from Royal Roads Military College with a BSc in Physics and Physical Oceanography. Upon graduation, he completed his air navigator training at CFB Winnipeg where he earned his wings in March 1982. His first operational tour was with 405 Maritime Patrol (MP) Squadron at CFB Greenwood flying on the CP-140 Aurora as Acoustic Sensor Operator and Tactical-Navigator.

Graduating from the United States Naval Post-Graduate School in Monterey, California, in July 1989 with a MSc in Engineering Acoustics and a MSc in Physics with Honours, Colonel Perron then joined the Defence Research Establishment Atlantic in Dartmouth, NS.

Upon promotion to the rank of Major in May 1991, he fulfilled the duties of Flight Commander and Deputy Commanding Officer on 407 (MP) Squadron in Comox, BC. In August 1994, he was posted to NDHQ, Ottawa, as the Senior Military Oceanographer. On completion of the Royal Air Force Staff College Course in Bracknell, UK, he returned to Ottawa in January 1997 to become the Executive Assistant to the Associate Assistant Deputy Minister (Policy).

Promoted to the rank of Lieutenant-Colonel in May 1998, he then served in NDHQ Secretariat as the Secretary of the Armed Forces Council until his assignment to SHAPE in July 1999 in support of the Kosovo Air Campaign. On 3 July 2000, he was appointed as the Canadian Deputy National Military Representative and Commanding Officer of the Canadian Detachment at SHAPE, Belgium. On 6 September 2002, Colonel Perron was appointed as the Senior Military Assistant to the Minister of National Defence, the Honorable John McCallum.

Promoted to his current rank on 4 August 2003, Colonel Perron is now serving as the Director of the Cadet programme.