Back to Presidents Army Cadet League

Biography

LCol. James A. Boyle

 

LCol Boyle was born in St.Catharines, Ontario. He is married to Patricia Boyle and has two children, Steven and John.

He was educated at the University of Waterloo and has now retired as a teacher from M.M. Robinson High School in Burlington, Ontario.

LCol Boyle's military service began with 13 Medical Company in March 1954. He transferred to the Grey and Simcoe Foresters in May 1957, and then to 133 Company RCASC. He became Lieutenant in September 1963 and served in the Hamilton Service Battalion when 133 Company became part of the Battalion in February, 1965. He was promoted to Captain in September 1969, Major in 1971 and Lieutenant-Colonel in June 1977. He was also appointed Commanding Officer of 23 (Hamilton) Service Battalion in June 1977. In October 1982 he was transferred to Headquarters Central Militia Area, and in June 1987 to Headquarters Hilton Militia District. He returned to 23 (Hamilton) Service Battalion again in September 1988 as the Commanding Officer.

In 1978, LCol Boyle was a member of the Canadian team participating in the Military Competitions of the Interallied Confederation of Reserve Officers (CIOR). He was assistant team captain of the team in the following year and became Chief of Delegation in 1985. In 1990, he was in charge of the Military Competitions when the CIOR international congress was held in Canada, at Calgary.

He has served as President of the Ontario Branch since 1994 and is a National Member of the Army Cadet League of Canada.