Back to Regional Activities

2005 Central Region/ORA Service Rifle match - Oct 1/2 2005

Each year, 28 Army Cadet corps from across Central Region participate in this match. Each team is comprised of 4 cadets, one of whom must be a Tyro (a cadet who has never participated in this match previously and who has never attended a Marksmanship camp). There are 6 matches that make up the competition, three at 25 metres and three at 50 metres. Cadets fire an application match, a snap match and a rapid match at each distance, 10 rounds for score. Medals and plaques are provided by the Ontario Rifle Association.

There is also a C7 familiarization opportunity for cadets who are qualified Silver Star or higher.

The match is conducted at Connaught Ranges, with a lot of support from Connaught National Cadet Training Centre.

 

NAME:

UNIT:

CLASS:

SCORE:

RANKING:

Coxen, Iain

7 RC(Army)CC

Open

94

1

Sutinen, Brad

2964 RC(Army)CC

Open

93

2

Montagnese, Karina

2799 RC(Army)CC

Open

91

3

Pineault, Michael

1884 RC(Army)CC

Open

91

3

Maxwell, Heather

2310 RC(Army)CC

Open

90

5

Enger, Christina

2799 RC(Army)CC

Open

88

6

Drapeau, Ettienne

2784 RC(Army)CC

Tyro

88

6  1st Tyro

Paquette, Renee

2310 RC(Army)CC

Open

88

6  1st Junior

Villeneuve, Kaylah

2317 RC(Army)CC

Open

86

9

Cross, James

2784 RC(Army)CC

Open

85

10

Cyr, Marc

1884 RC(Army)CC

Open

85

10

Walsh, Michael

1884 RC(Army)CC

Tyro

85

10

Jones, Megan

2964 RC(Army)CC

Open

85

10

Boston, Bonita

2799 RC(Army)CC

Open

84

14

Thaler, Anne

2250 RC(Army)CC

Open

83

15

Debono, Lindsay

1882 RC(Army)CC

Tyro

82

16

Baker, Brandon

557 RC(Army)CC

Open

82

16

Martel, Eric

57 RC(Army)CC

Open

82

16

Charbonneau, Michael

2784 RC(Army)CC

Open

81

19

Coombs, Troy

7 RC(Army)CC

Open

81

19

Sop, Evynne

557 RC(Army)CC

Tyro

80

21

Garnett, Tiffany

1884 RC(Army)CC

Tyro

80

21

Romanyshyn, Nestor

2824 RC(Army)CC

Open

79

23

Poulter, Krysten

3133 RC(Army)CC

Open

79

23

Ticknor, Wendi-Ann

3133 RC(Army)CC

Open

79

23

Wang, Xiaodan

2317 RC(Army)CC

Open

78

26

Cliché, Aaron

2833 RC(Army)CC

Tyro

77

27

Pister, Andrew

2310 RC(Army)CC

Open

76

28

Filippov, Alex

48 RC(Army)CC

Tyro

75

29

MacDonald, Shane

2915 RC(Army)CC

 

75

29

Courtemanche, Alex

2915 RC(Army)CC

 

75

29

Murphy, Taylor

2402 RC(Army)CC

Open

74

32

Joyce, James

613 RC(Army)CC

Open

74

32

Leistra, Brock

2833 RC(Army)CC

Tyro

74

32

Yee, Daniel

2402 RC(Army)CC

Tyro

73

35

Melish, John

2799 RC(Army)CC

Tyro

73

35

Meyers, Emily

2317 RC(Army)CC

Open

73

35

Dunlop, Evan

2332 RC(Army)CC

Open

73

35

Weatherby, Joel

2964 RC(Army)CC

Open

73

35

Simmons, Keegan

2964 RC(Army)CC

Tyro

73

35

Thomson, Kristy

2824 RC(Army)CC

Open

71

41

Taylor, Jordan

2784 RC(Army)CC

Open

69

42

Richardson, Sean

1882 RC(Army)CC

Tyro

65

43

Caston, Travis

48 RC(Army)CC

Tyro

65

43

Goddard, Nikki

2828 RC(Army)CC

Tyro

65

43

Desrochers, Justin

2915 RC(Army)CC

 

65

43

Misener, Adrian

1882 RC(Army)CC

Tyro

64

47

Anderson, Robert

2587 RC(Army)CC

Open

64

47

Miller, Drew

613 RC(Army)CC

Open

64

47

Cooper, Daniel

2587 RC(Army)CC

Open

63

50

Cook, Brittney

2833 RC(Army)CC

Open

63

50

Campbell, Ethan

57 RC(Army)CC

Open

61

52

Walkinshaw, Lyle

3133 RC(Army)CC

Open

61

52

Jensen, Dana

1882 RC(Army)CC

Open

60

54

Burgos, Adrian

2402 RC(Army)CC

Tyro

60

54

Dupuis, Gordon

492 RC(Army)CC

Open

58

56

Diaz, Michael

2317 RC(Army)CC

Tyro

58

56

Murrell, Joshua

613 RC(Army)CC

Open

58

56

DesRoches, Cory

2828 RC(Army)CC

Tyro

58

56

Beckwith, Casey

492 RC(Army)CC

Open

57

60

Bernetchez, Kayla

2915 RC(Army)CC

 

56

61

Landry, Joey

1888 RC(Army)CC

Tyro

54

62

Ouelett, Jimmy

48 RC(Army)CC

Tyro

53

63

Brock, Joshua

41 RC(Army)CC

Open

52

64

Stevenson, Gordon

492 RC(Army)CC

Open

52

64

Kemp, Danielle

492 RC(Army)CC

Tyro

50

66

Hillier, Eric

2587 RC(Army)CC

Tyro

50

66

Walkom, Kurt

223 RC(Army)CC

Tyro

50

66

Dempster, Daniel

2824 RC(Army)CC

Open

49

69

Riddell, Mike

7 RC(Army)CC

Tyro

49

69

Babcooke, Jordan

223 RC(Army)CC

Tyro

49

69

Leblanc, J

2828 RC(Army)CC

Tyro

47

72

Afonso, Joseph

2833 RC(Army)CC

Tyro

46

73

Harper, Mitchell

2332 RC(Army)CC

Open

45

74

Periard, Maxime

57 RC(Army)CC

Tyro

44

75

Rawn, Timothy

2250 RC(Army)CC

Tyro

44

75

Bruzzese, Stephen

2835 RC(Army)CC

Tyro

41

77

Bast, Katelyn

11 RC(Army)CC

Tyro

39

78

Devos, Renee

11 RC(Army)CC

Open

38

79

Bennett, Shawn

2402 RC(Army)CC

Tyro

37

80

Hassan, Taha

57 RC(Army)CC

Open

36

81

Davis, Lindsay

2835 RC(Army)CC

Open

35

82

Putman, Ashly

3133 RC(Army)CC

Tyro

35

82

Zunti, James

557 RC(Army)CC

Open

33

84

Solomon, Jesse

2824 RC(Army)CC

Tyro

32

85

Cote, Mitchell

613 RC(Army)CC

Open

32

85

Gorokhovski, Markism

2332 RC(Army)CC

Open

31

87

Quiroz, Marie

557 RC(Army)CC

Tyro

30

88

Scott, Megan

11 RC(Army)CC

Open

30

88

Lang, Josh

223 RC(Army)CC

Tyro

30

88

Ellis, Jennifer

2250 RC(Army)CC

Tyro

30

88

Parr, Trevor

2310 RC(Army)CC

Tyro

29

92

Williamson, Chelsea

2835 RC(Army)CC

Tyro

27

93

Loshaw, Michael

2250 RC(Army)CC

Open

27

93

Ouellette, Kristina

41 RC(Army)CC

Tyro

25

95

Hlozan, Dillan

41 RC(Army)CC

Open

22

96

Lee, Travis

41 RC(Army)CC

Open

20

97

Bonnell, Ashley

1888 RC(Army)CC

Tyro

19

98

Navarette, Irvin

2332 RC(Army)CC

Tyro

19

98

Rivers, Thomas

2828 RC(Army)CC

Tyro

19

98

Provencher, CJ

2835 RC(Army)CC

Open

18

101

Stirling, Matt

7 RC(Army)CC

Open

12

102

Mongomery, Steven

223 RC(Army)CC

Tyro

12

102

Godino, Victor

1888 RC(Army)CC

Tyro

7

104

Sequeira, Richard

1888 RC(Army)CC

Open

5

105

Martin, Samantha

2587 RC(Army)CC

Tyro

0

106

Scott, Luke

11 RC(Army)CC

Tyro

0

107

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CENTRAL REGION SERVICE RIFLE COMPETITION

RESULTS - 2005

AWARDS:

PRIZE:

WINNER:

UNIT:

SCORE:

25M APPLICATION MATCH - OVERALL

ORA PLAQUE

Iain Coxen

7

94

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Renee Paquette

2310

88

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Etienne Drapeau

2784

88

25M SNAP MATCH - OVERALL

ORA PLAQUE

Heather Maxwell

2310

50

2ND OVERALL

ORA SILVER MEDAL

Lindsay DeBono

1882

50

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Lindsay DeBono

1882

50

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Lindsay DeBono

1882

50

25M RAPID MATCH - OVERALL

ORA PLAQUE

Joel Weatherby

2964

50

2ND OVERALL

ORA BRONZE MEDAL

Christina Enger

2799

50

3RD OVERALL

ORA BRONZE MEDAL

Nestor Romanyshyn

2824

50

TOP TYRO 

ORA BRONZE MEDAL

Michael Walsh

1884

49

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Lindsay DeBono

1882

45

25M AGGREGATE - OVERALL

ORA PLAQUE

Karina Montagnese

2799

189

2ND OVERALL

ORA SILVER MEDAL

Michael Pineault

1884

189

3RD OVERALL

ORA BRONZE MEDAL

Iain Coxen

7

189

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Michael Walsh

1884

182

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Renee Paquette

2310

179

50M APPLICATION MATCH - OVERALL

ORA PLAQUE

Christina Enger

2799

100

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Tiffany Garnett

1884

97

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Renee Paquette

2310

94

50M SNAP MATCH - OVERALL

ORA PLAQUE

Karina Montagnese

2799

49

2ND OVERALL

ORA SILVER MEDAL

James Zunti

557

49

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Tiffany Garnett

1884

47

TOP JUNIOR 

ORA BRONZE MEDAL

Renee Paquette

2310

46

50M RAPID MATCH - OVERALL

ORA PLAQUE

Karina Montagnese

2799

48

2ND OVERALL

ORA SILVER MEDAL

Nestor Romanyshyn

2824

48

3RD OVERALL

ORA BRONZE MEDAL

Marc Cyr

1884

48

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Tiffany Garnett

1884

43

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Renee Paquette

2310

45

50M AGGREGATE - OVERALL

ORA PLAQUE

Karina Montagnese

2799

192

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Tiffany Garnett

1884

187

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Renee Paquette

2310

185

APPLICATION AGGREGATE - OVERALL

ORA PLAQUE

Christina Enger

2799

188

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Michael Walsh

1884

179

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Renee Paquette

2310

182

SNAP AGGREGATE - OVERALL

ORA PLAQUE

Karina Montagnese

2799

98

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Tiffany Garnett

1884

93

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Renee Paquette

2310

92

RAPID AGGREGATE - OVERALL

ORA PLAQUE

Nestor Romanyshyn

2824

98

TOP TYRO

ORA BRONZE MEDAL

Tiffany Garnett

1884

90

TOP JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Renee Paquette

2310

90

GRAND AGGREGATE - OVERALL

ORA SHEILD

Karina Montagnese

2799

381

2ND OVERALL

ORA SILVER MEDAL

Michael Pineault

1884

378

3RD OVERALL

ORA BRONZE MEDAL

Heather Maxwell

2310

371

4TH OVERALL

ORA BRONZE MEDAL

Kaylah Villeneuve

2317

369

TOP TYRO

ORA PLAQUE

Tiffany Garnett

1884

360

2ND TYRO

ORA SILVER MEDAL

Michael Walsh

1884

354

3RD TYRO

ORA BRONZE MEDAL

John Melish

2799

336

TOP JUNIOR

ORA SILVER MEDAL

Renee Paquette

2310

364

2ND JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Taylor Murphy

2402

300

3RD JUNIOR

ORA BRONZE MEDAL

Drew Miller

613

300

C7

 

 

 

 

1st

ORA SILVER MEDAL

Renee Paquette

2310

11 cm

2nd

ORA BRONZE MEDAL

Xiaodon (Susan) Wang

2317

13.5 cm

3rd

ORA BRONZE MEDAL

Evan Dunlop

2332

15 cm

TEAM AGGREGATE - FIRST

4 ORA PLAQUES

1884 Timmins

 

1452

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEAM AGGREGATE - SECOND

4 ORA SILVER MEDALS

2799 Aurora

 

1432

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEAM AGGREGATE - THIRD

4 ORA BRONZE MEDALS

2964 Naughton

 

1345

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOST IMPROVED TEAM - FIRST

4 ORA PLAQUES

7 St Thomas

 

15 places