Back to Colonels-in-Chief page

Biography

MGen W.A. Howard, CM, CMM, CD, QC




Major General Howard was born and educated in Calgary. He obtained a Bachelor of Arts degree and a Bachelor of Laws degree from the University of Calgary. He is a Barrister and senior partner of the well known Calgary Law Firm of Howard, Dixon, Mackie, Forsyth. He is director of many companies in many fields.

General Howard was commissioned in the 15th Light Horse (Militia) in 1942. He was appointed to the 31st (Alberta) Reconnaissance Regiment, Royal Canadian Armoured Corps (Active) in May 1942, serving overseas from January 1945 until August 1946. On return to Canada he was released from the Canadian Army (Active) and placed on the Supplementary Reserve List as a Captain.

He transferred to the 14th Armoured Regiment (King's Own Calgary Regiment) Royal Canadian Armoured Corps, in October 1946 in the rank of Captain. He was appointed Commanding Officer of the Regiment on October 1st, 1954. Promoted to Colonel in January 1957, he was appointed Commander of 22nd Militia Group on July 9th, 1961 and promoted to the rank of Acting Brigadier on July 9th, 1963 being confirmed in that rank on February 1st, 1965.

He was appointed Militia Adviser on January 1st, 1965 and promoted to the rank of Major General on 19th January 1970, when he was appointed Reserve Force Adviser to the Chief of Defence Staff. He retired from this appointment on January 31st, 1973.

Major General Howard has been active in the Conference of Defence Associations since 1960 and was Chairman in 1969. He was President of the Royal Alberta United Services Institute in 1976.

Appointed by Her Majesty the Queen to be a Commander of the Order of Military Merit (CMM) General Howard is one of the select group who hold the Canadian Forces Decoration with two clasps, in token of his more than thirty two years service.

General Howard's active connection with the Cadet Movement dates from his being one of the original applicants for the Charter of the Army Cadet League of Canada, of which he was a Founding Member. General Howard is still serving on the Board of Governors of the League.

General Howard was appointed Colonel Commandant of the Royal Canadian Army Cadets in April 1974. He retired from this appointment in April 1979.

General Howard is also the Honorary Colonel of his own regiment, the King's Own Calgary Regiment (Royal Canadian Armoured Corps).

Order of Canada, Member.  A successful lawyer, he has demonstrated an outstanding commitment to his Calgary community. He has played leadership roles with important organizations in the fields of business, law, education, protective services and national unity. Since his early days in the Canadian Army, he has continued, through a variety of voluntary activities, to support Canada's defence effort.

General Howard passed away June 2005.